Egnatia Press
Ποδόσφαιρο

Champions League: Υποτάχτηκε στη Ρεάλ η Ίντερ – Πάρτι για Μπάγερν και Λίβερπουλ

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-2 της Ίντερ στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής του Champions League – Μπάγερν και Λίβερπουλ διέσυραν τις Σάλτσμπουργκ και Αταλάντα –

Βήμα πρόκρισης για την Πόρτο στον όμιλο του Ολυμπιακού

Με τον Ροντρίγκο να έρχεται από τον πάγκο και να σκοράρει η Ρεάλ κατάφερε να πάρει τη νίκη 3-2 απέναντι στην Ίντερ η οποία είχε καταφέρει να επιστρέψει στο ματς αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0.

Σκόρπισαν τη Σάλτσμπουργκ και Αταλάντα οι Μπάγερν και Λίβερπουλ αντίστοιχα. Επιβλητική εμφάνιση από την Πόρτο, που επικράτησε 3-0 της Μαρσέιγ στο «Ντραγκάο» και πανηγύρισε 2η διαδοχική νίκη στο Champions League.

1ος όμιλος

Ζάλτσμπουργκ – Μπάγερν Μονάχου 2-6: Έδιωξε το στρες με… εξάρα

Μέχρι το 79′ έπασχε να σώσει το τρελό νικηφόρο σερί της και τελικά το διασφάλισε με απίθανο θρίαμβο. Η Μπάγερν Μονάχου έριξε έξι στην πολύ καλύτερη για αυτό το σκορ (2-6), Ζάλτσμπουργκ και συνέχισε την προέλασή της στα «αστέρια».

Τελευταία, είχε χάσει το κέφι της. Ούτε στη Bundesliga είχε διάθεση να «σκορπίσει» αντιπάλους, ούτε και στο Champions League, όπου κόντρα στη Λοκομοτίβ Μόσχας είχε δεχθεί σφυροκόπημα για ένα ημίχρονο.

Όταν, όμως, πιέζεται, θέλει να ξεσπάσει, να εκτονωθεί. Κι από εκεί που είχε άγχος για το αν θα σταματήσει το νικηφόρο της σερί που έχτισε από την ξέφρενη κούρσα τίτλου πέρυσι,

η Μπάγερν Μονάχου διέσυρε τη Ζάλτσμπουργκ με τέσσερα γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο και διαμόρφωσε την τέταρτη εξάρα της στη διοργάνωση (2-6), ξεπερνώντας στην κορυφή της εν λόγω κατηγορίας τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Λοκομοτίβ Μόσχας – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1: Δοκάρι και… γκέλα

2ος όμιλος

Ρεάλ Μαδρίτης – Ιντερ 3-2: Με το ζόρι, αλλά ξεμπλόκαρε

Δεν είναι καλά. Έχει σκαμπανεβάσματα, αλλά εκτός συνόρων, είναι προβληματική γενικά. Πρώτα η εντός ήττα από τη Σαχτάρ, έπειτα η ισοφάριση στη Γκλάντμπαχ στις καθυστερήσεις και τώρα η πρώτη νίκη, η οποίο ήρθε πάρα πολύ ζόρικα κόντρα στην Ιντερ.

Η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε 2-0, ισοφαρίστηκε, ώσου οι δύο αλλαγές του Ζινεντίν Ζιντάν, Βινίσιους και Ροντρίγκο φρόντισαν για το 3-2, το τρίποντο που ξεκόλλησε τη Βασίλισσα από την ουρά του 2ου ομίλου.

Το παιχνίδι είχε πολύ έντονο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες και ειδικά στο β μέρος.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον Μπενζεμά (25′) να περνάει τον αντίπαλο πορτιέρο και να πλασάρει για το 55ο γκολ του στον θεσμό (σ.σ.: 3ος σκόρερ του club πίσω από Κριστιάνο Ρονάλντο 105 και τον Ραούλ 66).

Με κεφαλιά ο Σέρχιο Ράμος (33′) έκανε το 2-0, για να φτάσει τα 100 γκολ με τη Ρεάλ σε όλες τις διοργανώσεις.

Ωστόσο, μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Λαουτάρο Μαρτίνες, έπειτα από σούπερ ενέργεια του Μπαρέλα, μείωσε και ο Πέρισιτς (68′) με κοντινό πλασέ ισοφάρισε.

Ο Ροντρίγκο όμως με βολέ (80′) από ασίστ του Βινίσιους, έδωσε τη χαρά στους Μερένγκες, που όμως έχουν προβλήματα, καθώς έχουν δεχτεί 18 γκολ στα οκτώ τελευταία παιχνίδια τους στη διοργάνωση.

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Κουρτουά, Σέρχιο Ράμος, Βαράν, Μεντί, Λούκας Βάθκεθ, Καζεμίρο, Κρόος (78′ Μόντριτς), Βαλβέρδε, Ασένσιο (64′ Ροντρίγκο), Αζάρ (64′ Βινίσιους), Μπενζεμά

Ιντερ (Αντόνιο Κόντε): Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φράι, Ντ’ Αμπρόζιο, Γιανγκ, Χακίμι, Βιδάλ (Ναϊνγκολάν), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς (78′ Αλέξις Σάντσες), Μπαρέλα (78′ Γκαλιαρντίνι), Λαουτάρο Μαρτίνες.

Σαχτάρ – Γκλάντμπαχ 0-6: Το πιο τρελό βράδυ της στ’ αστέρια