Egnatia Press
Ποδόσφαιρο

Του έλειψε το γκολ και τώρα… τρέχει!

Μην μπορώντας να μετατρέψει σε γκολ τις διαδοχικές ευκαιρίες που δημιούργησε ο Άρης έμεινε στο ισόπαλο 0-0 απέναντι στη Λαμία στο πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδος.

Στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας η πρόκριση στην τετράδα του θεσμού.

Οι ποδοσφαιριστές του Άκη Μάντζιου έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους, καθώς από τα πρώτα λεπτά κυριάρχησαν πλήρως στον αγωνιστικό χώρο, αναλαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας. Οι γηπεδούχοι μάλιστα στο πρώτο δεκάλεπτο έφτασαν δύο φορές κοντά στο γκολ με τους Μαντσίνι και Φαμπιάνο. Ο επιθετικός… μονόλογος του Άρη συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά, με τους Γκάμα και Μπερτόγλιο να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρουν. Με τον Άρη να πρεσσάρη όλο και περισσότερο, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν άλλες τρεις καλές στιγμές με τους Μάνο Μαντσίνι και Γκάμα να μην μπορούν να νικήσουν τον Σαράνοφ. Το ισόπαλο 0-0 δεν άλλαξε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οδηγώντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο μέρος, με τον Σούντγκρεν στο 50’ να βγαίνει μπροστά στον τερματοφύλακα της Λαμίας, χωρίς ωστόσο να στείλει την μπάλα στα δίκτυα. Μετά την ευκαιρία του Άρη, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατήσουν περισσότερο την μπάλα, φτάνοντας με άνεση στο 51’ έξω από την περιοχή του Κουέστα, ο οποίος μάλιστα τραυματίστηκε σε μια έξοδο του και αντικαταστάθηκε.

Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Άκης Μάντζιος προσπάθησε να αλλάξει τα δεδομένα, περνώντας στο γήπεδο τους Εντιαγέ, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε και Λόπεθ. Οι «κιτρινόμαυροι» αν και είχαν τον πλήρη έλεγχο δεν μπόρεσαν να «χτίσουν» πίεση προς την αντίπαλη περιοχή, με το γκολ να μην έρχεται ποτέ. Η αδυναμία του Άρη να μην μπορεί απειλήσει και με την πίεση να αυξάνεται, οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου κράτησαν άνετα το μηδέν μέχρι το φινάλε και έφυγαν με το ισόπαλο 0-0 από το Κλεάνθης Βικελίδης.

ΑΡΗΣ: Κουέστα (60’ Ντένις), Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Λούμορ, Τζέγκο (60’ Εντιαγέ), Σάσα, Μανσίνι, Μπερτόγλιο (74’ Ιτούρμπε), Γκάμα (60’ Ματέο Γκαρσία), Μάνος (74’ Λόπεθ).

ΛΑΜΙΑ: Σαράνοφ, Προβυδάκης, Γκόλεμιτς, Τζανετόπουλος, Σαραμαντάς, Μπεχαράνο, Νούνιες (93′ Αντέτζο), Καραμάνος (71’ Μπαγκουρά), Τάιρον (64’ Τζανδάρης), Ρόμανιτς, Αραμπούλι.